Home » Kako napraviti domaći kečap: Vodič korak po korak
Kuharski vodič

Kako napraviti domaći kečap: Vodič korak po korak

Kako napraviti domaći kečap

Domaći kečap je savršen način da obogatite obrok s prirodnim i zdravim sastojcima, bez aditiva i konzervansa koji se često nalaze u kupovnim verzijama. Uz ovaj jednostavan recept, možete pripremiti ukusan i svjež kečap koji je idealan za pomfrit, hamburgere, sendviče i još mnogo toga. Pratite naše korake i uživajte u domaćem kečapu punom okusa!

Sastojci

Za pripremu domaćeg kečapa potrebno je:

  • 1 kg zrelih paradajza
  • 1 velika glavica crnog luka
  • 2 čena bijelog luka
  • 2 kašičice sirćeta (po mogućstvu jabučnog)
  • 2 kašičice šećera
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašičica mljevenog crnog bibera
  • 1/2 kašičice suhog origana
  • 1/2 kašičice mljevenog cimeta (po želji)
  • 1 kašičica senfa (po želji)

Koraci

  1. Priprema paradajza – Operite paradajze, prerežite ih na četvrtine i stavite u veliku šerpu. Stavite ih na srednje jakoj vatri i kuhajte oko 10 minuta, dok ne omekšaju i počnu puštati sok.

  2. Struganje kore i pasiranje – Kada paradajzi omekšaju, skinite im koru i stavite meso paradajza u blender ili koristite štapni mikser da biste dobili glatku smjesu.

  3. Priprema luka i začina – Crni luk i bijeli luk sitno isjeckajte. U velikoj tavi, zagrijte malo maslinovog ulja na srednje jakoj vatri i propržite luk dok ne postane staklast, oko 5 minuta. Zatim dodajte bijeli luk i sve začine (so, biber, origano, cimet, senf) i dobro promiješajte.

  4. Kuhanje kečapa – U tavu sa proprženim lukom dodajte pasirani paradajz i kuhajte sve zajedno 30-40 minuta, povremeno miješajući, dok se smjesa ne zgusne i postane tamnija. Ako želite gušći kečap, možete kuhati duže.

  5. Dodavanje sirćeta i šećera – Na kraju, dodajte sirće i šećer, i sve dobro promiješajte. Kuhajte još nekoliko minuta da bi se svi okusi sjedinili.

  6. Miješanje i finaliziranje – Kada kečap postigne željenu gustoću, maknite ga s vatre. Ako želite da bude glatkiji, možete ga ponovo propasirati kroz sito ili koristiti štapni mikser.

  7. Čuvanje kečapa – Domaći kečap možete pohraniti u staklenke i čuvati u frižideru do 2-3 sedmice, ili ga možete zamrznuti za dužu upotrebu.

  Kako napraviti domaće lisnato tijesto (korak po korak)

Česte greške i trikovi

  • Previše kiselosti – Ako kečap bude previše kisel, dodajte još malo šećera ili meda da balansirate kiselost.
  • Nedovoljno kuhanje – Ako kečap nije dovoljno kuhan, bit će previše rijedak. Kuhajte ga dok se ne zgusne do željene konzistencije.
  • Previše začina – Prvo dodajte manje začina i stalno kušajte kečap dok ne dođete do savršenog okusa. Nikada ne pretjerujte s začinima, posebno s senfom ili cimetom, jer mogu preuzeti dominantan okus.

FAQ – Često postavljana pitanja

  1. Mogu li koristiti konzervirane paradajze umjesto svježih?
    Da, možete koristiti konzervirane paradajze, ali svježi paradajzi daju bolji okus i teksturu. Ako koristite konzervirane, obavezno ih dobro ocijedite.

  2. Mogu li zamijeniti jabučno sirće s nekim drugim?
    Da, možete koristiti bilo koji tip sirćeta, ali jabučno sirće daje blagiji okus koji se bolje uklapa u domaći kečap.

  3. Kako da kečap bude glatkiji?
    Ako želite glatkiji kečap, jednostavno ga propasirajte kroz sito ili koristite štapni mikser. To će ukloniti sve veće komadiće paradajza i začina.

  4. Kako da čuvam domaći kečap?
    Domaći kečap možete čuvati u hermetički zatvorenim staklenkama u frižideru do 2-3 sedmice. Također, možete ga zamrznuti za dužu pohranu.

  Kako se pravi marinada za piletinu

Još korisnih savjeta:

Kako napraviti bešamel sos

Kako napraviti domaći paradajz sos